Jaki termometr wybrać?

Opublikowano: 30.10.2020

Termometr stanowi element podstawowego wyposażenia każdej domowej apteczki. Obecnie na rynku pojawiają się nowe rodzaje tych urządzeń, wykorzystujących najnowsze technologie w celu ułatwienia wykonywania pomiaru temperatury oraz skrócenia jego czasu.

Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje dostępnych termometrów oraz ich właściwości:

Termometr tradycyjny

  • Jest to zastępca wycofanych z rynku toksycznych termometrów rtęciowych.
  • Wykorzystywany do manualnego pomiaru.
  • Nie wymaga urządzeń zasilających ani baterii, ale wadą jest długi czas pomiaru, konieczność dezynfekcji oraz podatność na stłuczenia.

Dotykowy termometr elektroniczny

  • Charakteryzuje się krótkim czasem wykonywania pomiaru, ale jego dokładność może być nieco niższa ze względu na specyfikę działania czujnika temperatury – termistora.

Bezdotykowy termometr na podczerwień

  • W ostatnim czasie jest to najczęściej stosowany termometr ze względu na jego uniwersalność – ma zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w przestrzeni publicznej.
  • Jego zaletą jest krótki czas pomiaru oraz brak konieczności dezynfekcji w przypadku wykonywania pomiarów u wielu osób w krótkim czasie, ponieważ urządzenie nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem.
  • W zależności od rodzaju może posłużyć do wykonywania pomiaru ciała na czole lub w kanale usznym, a także temperatury powierzchni przedmiotu lub otoczenia.
  • Niektóre modele oferują dodatkowe funkcje, jak na przykład alarmy dźwiękowe lub  możliwość zapamiętywania wyników.

Uwaga:

Należy mieć na uwadze, że różnice w temperaturze występują w zależności od miejsca wykonywania pomiaru oraz pory dnia.

Nie należy porównywać między sobą wyników pomiarów wykonywanych w różnych miejscach, nawet w tym samym czasie. Gorączka wskazuje, że temperatura ciała jest wyższa niż prawidłowa. Ten objaw może być wynikiem infekcji, przegrzania lub immunizacji. W przypadku niektórych osób gorączka nie występuje, nawet w przypadku choroby. Do tej grupy mogą się zaliczać dzieci poniżej 3 miesiąca życia, osoby z upośledzonym systemem immunologicznym, osoby podczas antybiotykoterapii, terapii sterydowej lub zażywających leki przeciwgorączkowe (aspiryna, ibuprofen, paracetamol), a także osób z chorobami przewlekłymi. Jeśli pacjent nie czuje się dobrze, a nie ma gorączki, powinien skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą elektronicznych termometrów bezdotykowych.

Termometr naścienny bezdotykowy

Ręczny termometr bezdotykowy na podczerwień

Termometr bezdotykowy na podczerwień