Jak właściwie wykonać pomiar ciśnienia krwi?

Opublikowano: 09.12.2020

Dzięki powszechnej dostępności łatwych w obsłudze automatycznych ciśnieniomierzy kontrolę ciśnienia krwi można w łatwy sposób przeprowadzać samodzielnie w domu.

Aby pomiar był miarodajny, należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

1. Przed wykonaniem pomiaru należy się rozluźnić.

2. Na wynik wpływ wywiera spożywanie posiłków, palenie, aktywność fizyczna, a nawet branie kąpieli. Należy unikać powyższych czynników co najmniej 30 minut przed wykonaniem pomiaru.

3. Zwyczajowo pomiary wykonuje się na lewym ramieniu. Jeżeli jest to niemożliwe, pomiar można wykonać na prawym ramieniu, jednak należy pamiętać, aby w celu porównywania wyników, ciśnienie mierzyć zawsze na tym samym ramieniu.

4. Ciśnienie krwi zmienia się w zależności od pory dnia, dlatego w celu porównywania wyników, pomiary należy wykonywać zawsze o tej samej porze.

5. W czasie wykonywania pomiaru zaleca się zachować nieruchomą postawę ciała. Niewskazane jest wykonywanie zwłaszcza ruchów powodujących napinanie mięśnia ramienia.

6. Stosowany mankiet powinien być dostosowany do budowy ramienia. Zalecane jest stosowanie wyłącznie mankietów dedykowanych do urządzenia i znajdujących się w zestawie.

7. Założony na ramieniu mankiet powinien się znajdować na wysokości serca.

8. W przypadku kilkukrotnego powtarzania pomiarów krew jest akumulowana w ramieniu, co może prowadzić do otrzymania fałszywych wyników. Kolejne pomiary powinny być wykonywane w odstępie co najmniej 1-minutowym lub po uniesieniu ramienia w celu odpłynięcia zakumulowanej w ramieniu krwi.

Uwaga: Przed stosowaniem urządzenia zawsze należy się zapoznać z dołączoną instrukcją obsługi.

Ciśnieniomierz naramienny automatyczny